Рівне 26.03.2023 Галерея європейського живопису Євро-Арт
Золтан Федорович Мичка (1949-2017) – заслужений художник України (1999), народний художник України (2006), почесний академік НАМУ, лауреат премії ім. Й. Бокшая та А. Ерделі, знаний у світі майстер закарпатського живописного кольорописання народився і усе своє життя прожив у Мукачеві. Він знав і відчував мистецтво краю зсередини, спілкувався з тими мистцями, які сформували закарпатську школу живопису і вважав своїми вчителями А. Коцку, Е. Контратовича, Ю. Герца, В. Микиту. Попри вплив знаних метрів закарпатського малярства художник Золтан Мичка створив свій власний кольоровий часопростір, в якому акумулював не лише мистецькі традиції попередніх поколінь, а й презентував нові осягнення форми, лінії, кольору і фактури. Саме завдяки цьому йому легко вдавалося поєднати реалістичне сприйняття світу з модерними новаціями в живописі, осмислити земне й небесне та в центр своєї творчості поставити людину з усіма її переживаннями, муками і прозріннями. Ось чому нова виставка робіт Золтана Мички в галереї європейського живопису «Євро-Арт» вписується в концепцію сокровенного питання «Хто ти є?».
В експозиції представлено понад 30 робіт, написаних у 1971-2015 рр. на полотні, оргаліті, картоні у змішаній техніці, пастелі, акрилу. В окремій локації представлені пленерні роботи реалістичного плану («Стара Верховина» (2004), «Травень у горах» (2010), «Теплий вечір» (2010) та ін.), у яких на перший план виступає естетика повсякдення людини в гармонії з природою. У цих творах вражає густота кольору, його барвистість і природність. Також глядач не зможе пройти повз картину «Добрий пастир» (1990), де художник використав 365 відтінків білого, щоб передати живописну оду щастю, яке відчуває людина праці.
Прекрасна локація робіт в експозиції представлена у модерній стилістиці. Тут глядач віднайде деякі відповіді на питання «Хто ти є?» і кожен може знайти свою істину. Це забезпечує піднесена манера письма художника, в якій відчувається енергетика думаючої особистості і якій не байдужа доля людини, її життя і її доля. Динамічні мазки барв в роботах художника «Після дощу» (2007), «Вічний покій» (1994), «Легенда Синевірського озера» (1993) та інших запам’ятовуються і нуртують душу. Їх споглядання допомагає глядачу поглибити силу своїх почуттів надовго. Адже модерн спрямований на розширення духовних смислів людини.
Потужним акцентом експозиції є її сакральна локація, центр якої складається із двох робіт «Знищені» (2010), які одночасно роз’єднують і об’єднують людське єство. Переважаючий червоний колір композицій із чорними барвами змістів звучить сьогодні дуже актуально. Асоціативно червоний колір крові загиблих українських воїнів, що лежать у чорній землі, промовляють до глядача німим питанням: «Хто ти є: чи ти українець, чи ти по іншу сторону війни?». Погляд глядача надовго зупиниться на творах художника, що вселяють надію: «Добра новина» (2014), «Розмова про вічне» (1999), «Джерела культури – ІІ» (2005) та ін.
Виставкова історія Золтана Мички – це 114 виставок (персональних і колективних). Його творчий доробок зберігається у музеях та приватних колекціях України, Угорщини, Польщі, Чехії, Сербії, Словенії, Румунії, Франції, Нідерландів, Канади, Китаю. Утім, родзинкою нашої експозиції є те, що частина картин раніше не були відомі широкій громадськості – усі вони з власної колекції родини мистця і виставляються в Рівному уперше – на 115 виставці Золтана Мички «Хто ти є?».
Лариса Костюк – мистецтвознавець,
доктор історичних наук, куратор галереї